Retro pokojové rostliny jsou zpátky
Trendy bydlení se neobejde bez pokojových rostlin. Jsou dekorativní, stylové a všechny dobře vypadají na Instagramu. Chcete-li postovat nebo prostě jen pěstovat, podívejte se s námi na několik zajímavých a nenáročných druhů, které snesou suché prostředí pokoje s ústředním topením a při správné péči jsou dlouhověké.
Vykrajovaný list monstery, jenž se stalmódním vzorem, nechyběl v létě snad v žádném dámském šatníku. Zkuste pravou monsteru pěstovat sami. Tato tropická liána potřebuje dostatek světla, ale ne přímé sluneční záření, které by poškodilo okraje jejích listů. Až trochu povyroste, bude vám vděčná za oporu, kterou jste upevnili k mladé rostlině. Zalévejte odstátou vodou, nejlépe až po vyschnutí kořenového balu. Široké listy monstery nevypadají pěkně, jsou-li zaprášené. Pravidelně je otírejte vlhkým hadříkem nebo rostlině občas dopřejte dešťovou sprchu na balkoně.
Sansiviéra (tchýnin jazyk), nezničitelná trvalka, která načas zmizela z našich bytů, zažívá opravdový comeback. Není náročná na světelné podmínky, ideální je pro ni rozptýlené světlo až lehký polostín, to znamená, že ji můžete umístit i dál od okna. Pořiďte si kultivar s příčně melírovanými listy nebo se žlutými okraji podle svého vkusu a podle zamýšlené kombinace s jinými rostlinami. Pamatujte, že lépe snáší občasné vyschnutí než přelití.
Potos (scindapsus) byl v minulosti oblíbenou liánou, která popínala stěny nejedné kuchyně. Lze ho pěstovat jako závěsnou rostlinu nebo výhonky s pestrými srdčitými listy obtáčet kolem opory, rostlina tak získá kompaktnější vzhled. Jako oporu můžete využít i dřevnatý kmínek sousední rostliny s řidším olistěním, jako je ibišek nebo fíkus. Potos bude prospívat na stanovišti s rozptýleným světlem, při pravidelné zálivce. Umístíte-li ho v blízkosti ústředního topení, kde bude kořenový bal dříve vysychat, zálivku přiměřeně zvyšte.
Fíkus, ikona pokojových rostlin, nesměl dříve chybět v žádném obývacím pokoji či ložnici. Velkolistá forma Ficus elastica se při nedostatku světla vytahuje a spodní část kmínku ztrácí listy, proto ji udržujeme pravidelným řezem, který donutí rostlinu rozvětvit. Dnes se těší větší oblibě malolisté kultivary. Všechny fíkusy jsou světlomilné a vyžadují bohatou zálivku, kterou v zimních měsících omezíme, aby rostlina neshazovala listy. Pozor na průvan, fíkus reaguje na náhlé změny teplot opadem listů a může i uhynout.
Zelenec, který se tradičně objevoval na školních parapetech, nemá velké pěstitelské nároky. Jde o skromnou rostlinu, která se bude stejně dobře vyjímat v závěsné nádobě jako v květináči na poličce. Dopřejte mu světlé místo v bytě a vydatnou zálivku, neboť přísušek způsobuje hnědnutí konečků listů. Pokud doma najdete proutěný stojan na květiny, umístěte do něj zelenec; s mladými rostlinkami, které vyrůstají z jeho šlahounů, bude vypadat efektně.
Není bez zajímavosti, že potos, zelenec, fíkus a tchýnin jazyk patří k rostlinám, které dokáží absorbovat ze vzduchu jedovaté látky jako je formaldehyd, toluen či benzen.